Var börjar jag?

Körkortstillstånd– Ett måste för att få börja ta körkort. Ansök på körkortsportalen

Handledarkurs– Att övningsköra hemma är ett bra sätt för att kunna hålla ner kostnaderna. Du som elev lär dig grunderna hos oss på körskolan och kan kanske köra en hel del mängd träning hemma. Handledarna är alltid välkomna att åka med under körlektionerna.

Inskrivning– Kom till trafikskolan och skriv in Dig. Du får information om körlektioner och teorilektioner, böcker och ett inlogg till  elevcentralen.

Teorilektioner– Lärarledda teorilektioner hålls i Knislinge på tisdagar och i Hässleholm på torsdagar.  Att gå på teorilektionerna är ett litet krav som vi ställer, är det bästa hjälpmedlet för att lyckas med kunskapstest. Och speciellt för de eleverna med läs och skrivsvårigheter.

Körlektioner– Bokas på Elevcentralen eller genom att ringa till sin trafiklärare.

Riskutbildningar- Risketta och Risktvåa är obligatoriska och måste göras före man gör sitt kunskapstest på Trafikverket. Risketta är en 3,5 timmars lärarledd lektion om attityder, alkohol, droger och trötthet. Risktvåan är det som vi kallar halkbanan.

Uppskrivning/Uppkörning– Bokas av trafikskolan tillsammans med Dig som elev. Ett gemensamt mål.

anstallda